BADANIA WYKONANE NOWYM TOMOGRAFEM KOMPUEROWYM BEZPIECZNIEJSZE DLA PACJENTA

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA jest metodą diagnostyki, w której za pomocą promieni rentgenowskich uzyskuje się wielowarstwowe przekrojowe obrazy ciała pacjenta. Powszechny dostęp do badania tomografii komputerowej, powoduje ze staramy się ograniczyć dawki otrzymywane podczas badania, bez utraty informacji diagnostycznej dla lekarza oceniającego badanie. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie przy tegorocznym zakupie tomografu komputerowego, wynegocjował u dostawcy zaawansowany technologiczne, program do zmniejszania i nadzorowania dawek u Pacjentów poddawanych tomografii komputerowej.

Przez 6 miesięcy pracy nowego tomografu komputerowego możemy pochwalić się obniżeniem nie tylko czasu badania, ale co nas bardzo cieszy, obniżeniem średniej dawki, którą otrzymują pacjenci, średnio o 35%, oraz spełnianiem norm nowej ustawy prawo atomowe i dyrektywy Unijnej 2013/59/EURATOM z dnia 5 grudnia 2013 r. ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego oraz uchylająca dyrektywy 89/618/Euratom, 90/641/Euratom, 96/29/Euratom, 97/43/Euratom i 2003/122/Euratom.

Obecny tomograf komputerowy jest systemem o inteligentnym dawkowaniu promieniowania X. W trakcie skanowania system zmienia parametry prądu lampy i zmniejsza je istotnie po przejściu przez okolice wymagające większych wartości (jak np. miednica, obręcz barkowa).