Debata na temat sytuacji finansowej SPZOZ w Kępnie

W dniu 14 czerwca br. w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się Debata poświęcona sytuacji  finansowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie oraz możliwości sfinansowania niezbędnych dla szpitala  inwestycji.
Główną przyczyną narastającej straty finansowej jest wymóg realizacji Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
W kępińskim SPZOZ zdecydowano o podwyżce dla wszystkich pracowników etatowych, aby nie dyskryminować niemedycznych grup zawodowych - wyjaśniał dyrektor SPZOZ w Kępnie Jakub Krawczyk - Przy obligowaniu szpitali do wypełniania zapisów ustawy nie wskazano źródeł finansowania tych rozwiązań. Tylko w tym roku wzrost kosztów przeznaczonych na wynagrodzenia to kwota około 660 tys. zł. W roku 2019 będzie to już ok. 1,5 mln zł, a w latach 2020-21 ok. 3 mln zł.
Dodatkowo rosną oczekiwania finansowe zleceniobiorców kontraktowych - przede wszystkim kadry lekarskiej. Zauważalny w powiecie kępińskim, jak i w całym kraju deficyt kadry medycznej generuje niekorzystne zjawisko wymuszania na dyrekcjach szpitali wzrostu stawek godzinowych za pracę, ale również tzw. podkupywanie personelu.
Głównym źródłem przychodów szpitala są kontrakty z NFZ. Obecnie szpitale finansowane są w ramach płatności ryczałtowych, oznacza to, że niezależnie od ilości przyjmowanych pacjentów stawka ryczałtu jest stała. Za wykonanie świadczeń przekraczającą ryczałtową kwotę SPZOZ nie otrzymuje środków finansowych za nadwykonania.
Zarząd Powiatu Kępińskiego przygotował montaż finansowy, który został zatwierdzony i przedyskutowany z Radą Powiatu. Wypracowane wspólnie z dyrekcją Szpitala rozwiązanie pozwoli na realizację inwestycji i wzrost jakości świadczonych w kępińskim szpitalu usług.

Inwestycje (planowane) w SPZOZ w roku 2018:

•  zakup tomografu komputerowego
  •  Ucyfrowienie 2 aparatów RTG oraz modernizacja pracowni RTG
  • Wyposażenie centralnej sterylizatorni
  • Zakup Wideokolonoskopu oraz przystosowanie pracowni endoskopii
  • Aparat prądotwórczy (blok operacyjny)
  • Zakup stacji kardiomonitorów (oddział internistyczny)
  • Przebudowa pracowni fizjoterapii z wydzieleniem gabinetu masażu i terapii dzieci
  • Przebudowa pomieszczeń poradni specjalistycznych z wydzieleniem drugiego gabinetu zabiegowego