Podpisanie umów w ramach TOPSOR

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kępnie będzie wyposażonych w nowy system segregacji (triaż) pacjentów w ramach rządowego programu TOPSOR. W środę (26 czerwca br.) podpisana została umowa partnerska między SPZOZ w Kępnie, a Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które wdraża program.

Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR) jest systemem segregacji (triaż) m.in. przetwarzającym dane osobowe i dane o stanie zdrowia. Ten jednolity system obsługi pacjentów ma być wdrożony w całym kraju. Szpitale ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi dostaną sprzęt, wyposażenie i oprogramowanie niezbędne do tego, by korzystać z systemu.

Dzięki nowemu systemowi - po wstępnej ocenie zdrowia pacjenta - zostanie nadany priorytet przyjęcia - czerwony, pomarańczowy albo żółty. W przypadku czerwonego oznaczać będzie, że ta osoba musi być natychmiast przyjęta. Kolor pomarańczowy oznaczać będzie, że pacjent będzie maksymalnie oczekiwał na pomoc 10 minut, a kolor żółty oznacza, że pomoc będzie udzielona najpóźniej do godziny.

Pozostali pacjenci (kolor zielony i niebieski) po wstępnej ocenie będą informowani, gdzie mogą uzyskać pomoc np. w placówce, która świadczy usługi nocnej opieki lekarskiej. Jeżeli jednak zdecydują, że chcą czekać na poradę w tym szpitalnym oddziale ratunkowym, to zostaną poinformowani o czasie oczekiwania. - Wprowadzamy też zapis, że ci pacjenci będą jednak pod nadzorem, co 90 minut będzie powtórna ocena ich zdrowia tzw. retriaż.

Więcej informacji na stronie wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: