Szpital w Kępnie jednym z największych ośrodków wykonujących dostępy naczyniowe do dializ w Polsce!

Według szacunkowych danych przewlekła choroba nerek może dotyczyć 4,5 miliona Polaków, z czego aż 90 proc. nie zdaje sobie z tego sprawy – choroba rozwija się podstępnie i latami. Przewlekła choroba nerek to drugie pod względem częstości zapadania przewlekłe schorzenie w Polsce.

Przewlekła choroba nerek to schorzenie właściwie nieuleczalne. W terapii stosuje się leczenie nefroprotekcyjne (farmakologiczne i żywieniowe) oraz nerkozastępcze (hemodializa, dializa otrzewnowa i ostatecznie przeszczep nerki).

Liczba chorych z niewydolnością nerek wymagających leczenia dializami systematycznie wzrasta. W Polsce dializowanych jest obecnie blisko 30 tysięcy pacjentów.

Zanim chory zostanie podłączony do sztucznej nerki w celu oczyszczenia krwi z zatruwających organizm substancji przemiany materii, musi mieć wykonany tzw. dostęp naczyniowy czyli chirurgiczne połączenie tętnicy i żyły na kończynie górnej, gdzie będzie można wkłuć igły dializacyjne. Również pacjenci już dializowani wymagają często naprawy swoich dostępów naczyniowych do hemodializy. Są to najczęściej operacje pilne, ratujące życie.

Wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się dostępami naczyniowymi w Polsce bardzo brakuje. Dlatego z dumą pragniemy poinformować, że w naszym Szpitalu w Kępnie od roku wykonywane są operacje wytworzenia i naprawy dostępów naczyniowych do hemodializ.

Dzięki inicjatywie Ordynatora Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ, pana dr Jacka Sobolewskiego, dokładnie przed rokiem wykonane zostały pierwsze operacje przez pana doktora Jakuba Turka w asyście pani mgr położnictwa Izabeli Szwed.

Doktor Jakub Turek jest chirurgiem naczyniowym z 30-letnim doświadczeniem; doktor specjalizuje się w dostępach naczyniowych do hemodializ i jest w tej dziedzinie uznanym autorytetem; wykonał m.in. pierwsze w Polsce operacje wszczepienia protezy HeRO, wszczepienia naczyń biologicznych pochodzenia ludzkiego Humacyte (tych operacji wykonał najwięcej na świecie!), wszczepienia protez naczyniowych do wczesnego nakłuwania oraz opracował własną metodę angioplastyki zwężeń przetok do dializ pod kontrolą ultrasonografu.

Do doktora Jakuba Turka dołączyła wkrótce grupa młodych chirurgów z Wrocławia, pasjonatów dostępów naczyniowych: Michał Szałkiewicz,  Piotr Dawidczyk,  Anita Wandyszewska i Jakub Migoń. Wraz z pracownikami Szpitala: personelem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Chirurgii, Oddziału Nefrologii i przede wszystkim personelem Bloku Operacyjnego, w pierwszym roku działalności przeprowadzono aż 240 operacji naczyniowych dostępów do hemodializ.

Operowani pacjenci pochodzili z 7 województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego - można więc śmiało stwierdzić, że Szpital w Kępnie stał się ponadregionalnym centrum dostępów naczyniowych do hemodializ!

 Z okazji pierwszej rocznicy działalności centrum dostępów naczyniowych, składam gratulacje i podziękowania wszystkim zaangażowanym w ten sukces: personelowi Bloku Operacyjnego z jej Kierownikiem Patrycją Gollmer-Kucharską, personelowi Oddziału Chirurgicznego i jego Kierownikowi dr Krzysztofowi Szmiglowi, pielęgniarkom i lekarzom Oddziału Nefrologicznego i Stacji Dializ, których kierownikiem jest dr Jacek Sobolewski, panu dr Zbigniewowi Berze i jego zespołowi  Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz zespołowi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

 Panu dr Jakubowi Turkowi wraz z zespołem życzę samych udanych operacji i dalszych sukcesów!

Dyrektor Szpitala
Beata Andrzejewska

 

Projekt i wykonanie: STUDIO REKLAMY grabek.net | Script logo