Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku hasłem przewodnim święta jest „Moje zdrowie, moje prawo”, czyli #MyHealthMyRight.

W dzisiejszych czasach prawo do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone z powodu licznych kataklizmów czy konfliktów zbrojnych. Tegoroczny temat przypomina o tym, że zdrowie jest podstawowym prawem każdego z Nas  i należy go bronić, aby mieć odpowiedni dostęp do edukacji, usług zdrowotnych, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza oraz dobrych jakościowo produktów spożywczych, ponieważ prawidłowe odżywiania ma ogromny wpływ na zdrowie.

Światowy Dzień Zdrowia to odpowiedni moment, aby skupić się na swoim zdrowiu i zadbać o wszystkie kluczowe elementy, które mają na nie wpływ.

Zdrowa i zbilansowana dieta ma znaczący wpływ na Nasze zdrowie
i samopoczucie
. Dodatkowo, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i jest również niezbędnym elementem profilaktyki wielu chorób – m.in. cukrzycy, nadciśnienia czy nadwagi lub otyłości.

Warto pamiętać, że dieta to po prostu sposób odżywiania. To codzienne wybory żywieniowe i element stylu życia., który nie powinnien być skomplikowany i nieprzyjemny. Dieta jest indywidualna dla każdego człowieka i powinna opierać się na produktach, które lubimy bez konieczności stosowania wielu wyrzeczeń. Ważne jest to, by była różnorodna, bogata w składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne, które są potrzebne do zachowania zdrowia.

Aby lepiej się odżywiać warto wprowadzić kilka prostych zasad, które pozwolą cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem:

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie – wypijaj ok. 1,5-2l płynów w ciągu dnia. Może to być woda niegazowana lub gazowana, herbata, napary ziołowe lub owocowe, mleko lub soki owocowe-warzywne.
  • Pamiętaj o regularnym pozywaniu posiłków – regularne spożywanie posiłków zapewnia stały dostęp energii i zabezpiecza organizm przed nagłymi napadami głodu oraz chęcią na podjadanie.
  • Jedz posiłki uważnie i powoli – odpowiednie zachowanie podczas jedzenia posiłku wpłynie głównie na uczucie sytości. Staraj się dokładnie przeżuwać jedzenie i poświęcić ok. 15 – 20 min, ponieważ po takim czasie sygnał o sytości z żołądka do mózgu.
  • Czytaj etykiety produktów spożywczych – składniki produktu zawsze występują w kolejności od składnika, którego jest najwięcej do składnika, którego jest najmniej w danym produkcie. Dzięki temu możesz unikać produktów, które w swoim składzie zawierają np. cukier na pierwszym miejscu. Najlepiej wybierać również produkty, które mają prosty i krótki skład.
  • Unikaj żywności przetworzonej i żywności typu instant – takie produkty są źródłem dużej ilości soli, kwasów nasyconych oraz izomerów trans.
  • Ostatni posiłek jedz 2-3 godziny przed snem - ważne jest to, aby nie pomijać kolacji lub nie zjadać jej zbyt wcześnie, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego uczucia głodu, zwiększenia ryzyka wieczornego podjadania, a także pogorszenie snu. Warto zadbać o to, aby kolacja była lekka i nieobciążająca.

 

Projekt i wykonanie: STUDIO REKLAMY grabek.net | Script logo
×

Zaproszenie do wzięcia udziału w ankiecie


Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym dotyczącym jakości opieki w naszym szpitalu.
Udział w badaniu pozwoli Państwu mieć realny wpływ na jakość leczenia i rozwój naszej jednostki.
Dziękujemy!
Ankieta jest dostępna poprzez stronę internetową:
https://www.cmj.org.pl/ankiety/kepno

lub po zeskanowaniu poniższego kodu QR.

Badanie realizuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.


`